Dešavanja


 

Šest studenata sa Tehničkog koledža Kisarazu u Japanu je u pratnji dva profesora – prof. Šibate i dr Tokite – posetilo našu školu u periodu od 18. do 25. marta 2018. godine. Između Nacionalnog instituta za tehnologiju Kisarazu iz Japana i Mašinske škole „Pančevo“ u decembru 2016. godine potpisan je Memorandum o saradnji ove dve institucije, nakon čega je usledio početak rada na zajedničkom projektu, u okviru mešovitog tima sastavljenog od učenika naše škole i studenata iz Japana. Preko sajta Freedcamp, naši učenici uz vođstvo prof. Božičkovića, a japanski studenti uz vođstvo profesora robotike i predsednika komiteta za međunarodne odnose dr Tokite, zajedničkim snagama su radili na projektu 3D štampača velikih gabarita, čiji je prototip dočekao posetu ove strane delegacije našoj školi u ponedeljak, 19. marta.

Gosti su dočekani u kancelariji direktora, mr Milorada Ilića, gde je održana prezentacija o našoj školi, nakon čega je usledio obilazak Parka primenjenih znanja i veština „Spartakus“. Studenti iz Japana, kao i dr Tokita, su zatim održali kratke prezentacije o svojim projektima pred našim učenicima i profesorima.

Japan2.1

Japan2.2

Japan2.3

Trećeg i četvrtog dana posete, studenti iz Japana su u kombinovanim grupama sa učenicima MŠP učestvovali u dve radionice, koje su osmislili i vodili prof. Vladimir Božičković i prof. Nenad Milenković. U okviru prve radionice, timovi su se upoznavali sa modeliranjem i CAD pristupom projektovanju. Izabran je robot separator koji odvaja metale od nemetala. Usledilo je definisanje konstrukcije, modeliranje motora, senzora, poluga nosača i zupčanika i stvaranje sklopa. Takođe su izrađeni G kodovi za 3D štampu, kao najbrže i najefikasnije rešenje.

Japan2.4

Japan2.5

Japan2.6

Japan2.7

Japan2.8

Japan2.9

Tokom drugog dana radionice, naši i japanski učenici bavili su se upoznavanjem sa elektronikom koja će biti korišćena u robotu separatoru. Prilikom sastavljanja elektronike, induktivni senzor i mikrokontrolerska arduino platforma korišćeni su kao „mozak“ robota. Takođe je ugrađeno i dva steper motora i dva drajvera. U radionicama sa japanskim studentima su učestvovali učenici 3. i 4. godine MŠP: Aleksa Subašić, Marko Računica, Milivoje Ugarković, Miloš Cvetković, Miodrag Radović, Perica Manojlović, Stefan Petrović i Zoran Kitanovski.

Japan2.10

Japan2.13

Japan2.15

Japan2.17

Japan2.18

U četvrtak, 22. marta, organizovana je poseta Muzeju vazduhoplovstva Beograd i Muzeju Nikole Tesle, a u subotu, 24. marta, obilazak nekih od znamenitosti Srbije.

Japan2.20

Japan2.36

Japan2.38

Japan2.41

Poseta studenata i profesora iz Japana okončana je u nedelju, 25. marta, uz lepe utiske sa obe strane. Dr Tokita i profesorka nemačkog, Ikuko Šibata, koja je već treći put posetila našu školu, zadovoljni su našim gostoprimstvom. Naši učenici su dobili suvenire iz Japana i isprobali su se u origamiju, veštini savijanja papira, dok su japanski studenti od njih na poklon dobili zajedničku fotografiju u ramu koji su učenici MŠP izradili u 3D štampaču, sa izuzetno pažljivo napisanom posvetom na japanskom jeziku na poleđini.

Japan2.48

Japan2.49

Nakon povratka kući, studentima iz Japana su se slegli utisci, pa nam pišu: „Svi su tako ljubazni. Brinuli su se o nama i pokazali interesovanje za nas i Japan. Posetio sam nekoliko zemalja, ali mislim da su ljudi u Srbiji najprijatniji. Nisam znao da vole da piju čaj i kafu. Smeta mi dim od cigareta po kafićima, ali dopada mi se kultura u kojoj se ljudi na taj način zbližavaju. Učenici Mašinske škole „Pančevo“ usvajaju više znanja kroz praksu nego teoriju, za razliku od nas. Iskreno se divim tome“, kaže Jutaka Šibasaki.

Motoki Kimura je takođe zadovoljan posetom: „Ono što želim da ponesem u Japan je srpski duh. Lepo smo dočekani i brzo smo se sprijateljili. Istorija je svuda, od hramova i crkava do spomenika. Ljudi su više povezani sa kulturom nego u Japanu. Posebno me je oduševilo kolo koje smo igrali u pauzi tokom radionice. Poneću mnogo lepih uspomena kući. Toliko mi se dopalo, da bih čak voleo da živim u Srbiji. Ono što me je takođe iznenadilo su jaka kafa, činjenica da u saobraćaju prednost imaju pešaci u odnosu na kola; hrana mi je prijala više nego što sam očekivao, a dopali su mi se i zanimljivi kafići kojih ima svuda po gradu.“

Profili studenata koledža Kisarazu:

Rijuđi Takada (20) je student ekologije i građevinskog inženjerstva. Radi na istraživanju erozije u priobalnim regijama.

Misato Šiotani (19) se na svojim studijama bavi elektronskom kontrolom. Njen glavni projekat je kontrola autonomnog robota-usisivača (poznatiji kao Roomba) preko džojstika, uz korišćenje Raspberry Pi i ROS.

Jutaka Šibasaki (20) je građevinski inženjer na završnoj godini studija. Bavi se metodom identifikacije drveća koristeći slike visoke rezolucije iz vazduha dobijene dronom.

Suzune Makino (19) se bavi elektronskom kontrolom. Plan joj je da se bavi proučavanjem i projektovanjem zupčanika, sa krajnjim ciljem da napravi sat koristeći samo 3D štampač.

Motoki Kimura (21) je na prvoj godini studija napredne elektrotehnike i mašinstva. Bavi se proučavanjem mahokrilaca napravljenih na 3D štampaču na osnovu testiranja u vazdušnom tunelu.

Riohei Hamada (20) je student mehatronike koji se bavi optimizacijom programiranja, odnosno  upotrebe robota sa šest nogu.

 

Tekst napisala Anita Šamanc

Poslednje vesti

  U časopisu „Japan heute“, koji izdaje nemački Gete insitut, pojavio se članak o poseti japanskih učenika Mašinskoj školi „Pančevo“ u martu ove godine. Časopis je inače dvojezič...

   Na proslavi Dana škole, u ime gradonačelnika Saše Pavlova i lokalne samouprave, učenike i zaposlene pozdravila je gradska menadžerka Maja Vitman. Ona je istakla da možemo da se pohvalimo ...

   Naša škola, u četvrtak i u petak, 8. i 9. novembra, obeležila je 72 godine od svog osnivanja. Prvog dana proslave, na inicijativu profesorke Gordane Novakov, tokom šestog časa prepodnev...

    U okviru projekta za bezbednost dece i mladih u saobraćaju pod nazivom “Život je na (s)ceni”, 17. oktobra učenici Mašinske škole iz Pančeva su imali priliku da prisustvuju modifikov...

Povežite se sa nama:

© 2018 Mašinska Škola Pančevo